film(ová hudba)

22. 06. 2015 | † 08. 06. 2016 | kód autora: sim

Tak jsem se po nějaké době (více jak roce) dostal opět ke stálému připojení k internetu, kteréžto bylo dlouhou dobu omezeno pouze na prostor knihoven, což je přeci jen něco trochu jiného než 24h možnost připojení z domu (smartphone nevlastním). Vedle toho jsem pracoval manuálně, takže nějaká prokrastrinace na PC během pracovního dne nehrozila. Zkušenost to byla, ale změna je život a jsem rád, že už můžu být občas on-line a chvíli pracovat nohama místo rukama (doručování, dokonce skutečných zásilek, ne letáků).

No a když máte ten internet po ruce, tak tam pak strávíte zase možná víc času, než je nutné, ale ne zase vždycky zbytečně. Nějak mám teď na nějakou dobu více volnéhočasu a vzhledem k tomu, že poslední období (lépe řečeno ono to období trvá půl života, ne-li víc) bylo pro mě dost náročné, vztahově, pracovně, finančně, všelijak možně (vlastně nejtěžší je, když se člověk musí vyrovnávat s mnoha problémy najednou, to je pak takový začarovaný kruh - ale to zase jindy), cítil jsem potřebu tak trochu uniknout z reality. No a když to člověk zkombinuje s tím internetem, tak ho dřív či později napadne se podívat na nějaký film, nebo spíš filmy. Přiznávám, že vzhledem k mému rozpoložení to skončilo u pohádek, animovaných filmů a fantasy, což je v mém věku (24) přeci jen trochu podivné, jenže někdy člověk prostě potřebuje trochu nabrat toho pozitivního, krásného, jednoduchého, někdy i černobílého.

Takže jsem zkouknul Nema, Nekonečný příběh, Eragona, Avatar, Hobita a Pána Prstenů a ještě něco.

Ovšem filmy mají ty vlastnosti, že jsou sice zážitkově velmi silné, vzhledem k tomu, že je v nich kombinace obrazu, zvuku, hudby a nevím ještě čeho, ale zase je to všechno smrsknuto na dvě, tři hodiny a šmitec. Zatímco třeba knížku si zase vezmete kamkoli a i když není co se týče bezprostředního zážitku tak silná, zase více rozvíjí představivost a nepotřebujete k tomu hučící PC a zářící monitor.

No a k čemu jsem se chtěl dostat je to, že fajn věcí jsou soundtracky. Ty si totiž můžete vzít do autobusu, na procházku, nebo si je poslechnout před spaním, a přitom v sobě mají něco z síly z filmu - vybavují se vám pocity, obrazy, děj, postavy... A taky si poslechnete pořádně nádhernou hudbu, kterou jste při sledování ani neměli čas zaznamenat.

Mým filmovým číslem jedna je už zmíněný Pán Prstenů. Nejsem úplný blázen do všeho, co se točí kolem Středozemě, ale Tolkienovy příběhy mám opravdu rád - asi proto, že jsem idealista a jeho příběhy jsou možná dost černobílé - ale snad to tolik nevadí, jedná se přece o mýty a ty samy o sobě nebývají zase tak moc realistické. O knize i filmu by se dalo napsat hodně, ale chci vyzdvihnou především soundtrack, který mi přijde ohromný a nesmírně vystihující film nebo možná Tolkienův svět vůbec.

A vzhledem k tomu, že kompletní nahrávky z filmů obsahují 9CD (a to nepočítám Hobita), je toho opravdu dost co poslouchat.

Každopádně Tolkien není jediný a tak pokračuji více nebo méně nebo mimo rámec nastíněného žánru stažením (ano stahuji, snad mi tvůrci odpustí) soundtracku Narnie, Posledního Samuraje, Pirátů, Forresta Gumpa (skvělý je jak soundtrack - tzn. songy které ve filmu zazní - stejně jako tzv. score, tedy filmová hudba od Alana Silvestriho) a dalších.

Tak dobrou noc, jdu se podívat s jakou melodií budu usínat dnes.

P. S. Jestli máte nějaký pěkný film nebo filmovou hudbu, tak sem s ní, díky moc

= o )

P. P. S.

Tady je takový střípek jak jinak než z Pána Prstenů - je to vlastně docela smutný text o Glumovi, ale je v něm snad i trochu naděje. Nevím jak se vkládají videa, tak alespoň odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=LVKDtNcgZwo


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.